Week in Self

 

Na čekané
Na hlavním náměstí Českých Budějovic vznikl na jeden měsíc minimální dům-posed.  Objekt  je  na vysokých nohách, aby neomezoval každodenní život při zemi a zároveň nabízel svým obyvatelům dostatek soukromí. V tomto prostoru s podlahovou plochou 6,25m2 se během měsíční výstavy vystřídalo několik zajímavých osobností, urbanizovaných myslivců.  Byli pány svého času a prostoru. K dispozici měli všechny nezbytnosti potřebné k pohodlnému bydlení. Městský posed navázal na linku naší dosavadní architektonické tvorby, projektům malých měřítek, cílených na maximální efektivitu využití životního prostoru. Efektivita nejsou jen čísla zastavěných ploch, ale přidaná hodnota prožitků a nálad, které dům svému obyvateli nabízí.
 
Ani vězení, ani laboratoř
Projekt nebyl experiment, výsledkem nebyl být vědecký poznatek.
Dům nabídl lidem novou zkušenost z obývání minimálního prostoru, nový zážitek uvnitř města. Byl zprostředkovatelem nových prožitků a vjemů jak pro své obyvatele, tak pro lidi procházející kolem. Návrh domu byl uzpůsoben tak, aby obyvatelům nabízel maximální možné pohodlí v mezích daných minimálními rozměry. 
 
Pozorovatel městské krajiny
Prostorová sterilita vytrhává obyvatele domu z běžnosti uspořádáním prostoru a věcí. Zjednodušuje přechod z běžného polobdělého vnímání světa do plné bdělosti, napomáhá uvědomění si sebe sama ve vztahu k obklopujícímu prostoru a věcem. Uzavřením do malého, ale promyšleného prostoru mohou jeho obyvatelé získat velkou svobodu.  Samota umožňuje soustředění a posouvá myšlení obyvatele domu za hranice běžného vnímání. 
 
Objekt prolomil panenství staletí konzervovaného prostoru uprostřed náměstí a usměrňuje myšlenky svých obyvatel. Byl posedem v lese lidí, chatou na skále vydlážděného náměstí. 
 
Jsem urbanizovaný myslivec v posedu na číhané
Příjemně se nudím nicneděláním jako na chatě
Mám čas
 
Galerie
Městský posed byl doprovodným projektem k autorské výstavě architektonického studia Mjölk architekti. Uvnitř galerie, která se nachází na náměstí nedaleko posedu vystavovali architekti kromě několika projektů také vlastní studio. Po dobu trvání výstavy přesunuli svojí kancelář včetně veškerého vybavení z  250 kilometrů vzdáleného Liberce. Návštěvník galerie tak měl  možnost nahlédnout pod pokličku práce ateliéru Mjölk. Architekti vařili kávu, poklábosili a nabízeli své služby.
 

Week in Self
Week in Self
Week in Self
Week in Self
Week in Self
Week in Self
Week in Self
Week in Self
Week in Self
Week in Self
Week in Self
Week in Self
Week in Self
Week in Self
Week in Self