The Ice Balls

Před pěti lety náš atelier zvítězil v soutěži Warming Huts ve Winnipegu. Jednalo se o navržení přístřešku pro bruslaře, na tamní, údajně nejdelší bruslařskou dráhu světa. Společně s deseti týmy z celého světa, včetně ateliéru Franka Gehryho, jsme strávili příjemný týden za oceánem, realizovali náš soutěžní návrh (nazvaný Polar Hen) a otestovali si technologii stavění ledových objektů pomocí sprayování vody na nafukovací formy. Výsledkem tohoto principu nejsou standardní iglú, jak je známe, ale tenké skořepinové objekty, které jsou průsvitné a velmi dobře vedou světlo. Na venek působí tvary záhadným dojmem, jakoby ani nebyly z naší planety.  Návštěva vnitřního prostoru je nečekaným zážitkem. Voda dává objektům modrou tonalitu a vnitřní prostor bez měřítka návštěvníka překvapí. Z Kanady jsme odjížděli pouze s jedním hotovým objektem (zastihlo nás bohužel ve Winnipegu nečekaně teplé počasí), ale s dobrým pocitem, že naše původní myšlenka funguje. Po příjezdu do Liberce jsme využili třeskutých mrazů a na Liberecké přehradě spontánně postavili další menší testovací objekt. Ledová koule se těšila velkému zájmu bruslařů i kolemjdoucích a pro nás to bylo skvělé zakončení celého projektu.
 
Letos na podzim nás oslovil Jan Smetana z norské společnosti Full On, který společně s Vojtěchem Hejtmánkem již několik let provozuje firmu na sportovní zážitky v národním parku Hardangervidda. Při snaze rozšířit nabídku služeb objevili na internetu náš projekt z Kanady a nápad byl na světě. Cílem zadání, které jsme společně zformulovali, byla stavba unikátního ledového městečka na jednom z jezer v centrální části národního parku. Technologie se měla otestovat nejen jako potenciální místo k přenocování, či pozorování polární záře, ale také jako rybářský přístřešek pro lov ryb na dírkách, či útulna pro kajtaře a běžkaře pohybující se v drsném prostředí národního parku Hardangevidda. 
 
Po několika týdnech příprav jsme všichni z ateliéru odjeli do Norska i s třemi nafukovacími formami. Zvolili jsme geometricky jednoduché tvary, jelikož fungují dobře staticky i esteticky. Největší formou byla zaoblená homole, která měřila 3, 5 metru. K tomuto tvaru jsme měli ještě kouli o průměru 2 metry a zahnutý válec, který jsme navrhli jako spojku jednotlivých objektů. Po příjezdu jsme z důvodu neveselé předpovědi počasí rozhodli hned začít ledovat.  Dorazili jsme na vybrané místo, které bylo opravdu úchvatné, a pustili se do práce. Díky velké zimě nám instalace rostla pod rukama a my jsme si rychle otestovali vše, co jsme potřebovali vědět. Po čtyřech dnech jsme měli hotovou celou sestavu čítající asi deset objektů. Byli jsme spokojeni. Pak bohužel přišlo předpovídané oteplení, a tak jsme museli ledování ukončit. Cílem letošní výpravy bylo především prozkoumání chování ledu v různých teplotách, zjišťování stability jednotlivých tvarů a potvrzení funkčnosti celé technologie. To se povedlo a naplnilo naše i klientova očekávání. Instalace se stala na místě velmi populární a je možné, že ještě letos naroste o několik dalších objektů. V příštím roce by měla být v nově budovaném Dagali Outdoor centru otevřena oficiální vesnička Ice Balls. 
 
 
Technologie Ice Balls
 
Technologie Ice Balls je založená na sprayování vody na nafukovací formy, které se po namrznutí vyfukují a používají dál jako přípravky na výrobu dalších objektů. Podmínkou pro realizaci jsou nízké teploty pod -6 stupňů Celsia. Vzniklé ledové tvary mají kromě samotné funkčnosti také velmi specifické světelné a akustické vlastnosti, kterými se odlišují od standartních sněhových iglú, či ledových hotelů. Letošní výlet jsme si moc užili nejen díky úspěchu celého projektu, ale také díky podpoře našeho klienta a jeho přátel, kteří se o nás perfektně postarali. Děkujeme!
 
Full On
 
Čeští podnikatelé Jan Smetana a Vojtěch Hejtmánek již několik let provozují norskou společnost Full On, která nabízí aktivity na divoké vodě. V současnosti rozšiřují své zaměření o další zimní a letní aktivity. V malebné norské vesničce budují Dagali Outdoor Centrum. Zimní nabídka: snowkiting, lezení v ledu, výlety na sněžnicích a běžkách napříč národním parkem Hardangervidda, psí spřežení, jízdu na koni. Létní nabídka: rafting, kaňoning, kajaková škola, singletreky, rybaření, výlety s průvodcem, jízda na koni. Při hledání nových netradičních možností se rozhodli použít technologii Ice Balls 
 
Účastníci projektu: 
 
Mjölk architekti: Lukáš Holub, Jan Mach, Jan Vondrák, Pavlína Müllerová, Libor Nejezchleb, Michal Hejzlar, Alessandro Nicolo, Lucia Horkavá, María Amador(domácí podpora)
Full On: Jan Smetana, Vojtěch Hejtmánek, Zdeněk Rafaj, Aleš Rafaj
 

The Ice Balls
The Ice Balls
The Ice Balls
The Ice Balls
The Ice Balls
The Ice Balls
The Ice Balls
The Ice Balls
The Ice Balls
The Ice Balls
The Ice Balls
The Ice Balls
The Ice Balls
The Ice Balls
The Ice Balls
The Ice Balls
The Ice Balls