Dům za zdí

Když na první schůzce s klientem zazní: "Upřímně, pánové, čekali jsme, že se víc odvážete," je to jako když si dáte sto kafí, galon matéčka a zajíte to pytlem guarany. Do práce jsme se pustili okamžitě po schůzce, jen co se za klienty zavřely dveře.
 
Všechno začalo koupí více než sto let starého domu, který už toho času nebyl ve vyhovujícím technickém stavu. Stačilo pár návštěv a bylo jasné, že "ten barák je na odstřel". Také bylo rozhodnuto, že se z domu zachová pokud možno co nejvíce, tedy přízemí. To je z ulice šikovně schováno pod zemí a celé vykukuje až na zahradě, z níž je skvělý výhled na Ještěd. Navíc je situováno směrem k jihu - ideální podmínky. Podsada původního domu tedy nabídla základní rámec. Zde se bude vše odehrávat. Dům, který bude zvenku skromný a zevnitř velkorysý.
 
Dům přiléhal k hranici pozemku, přímo k chodníku u silnice. Tuto dělící linii mezi ruchem aut a soukromím jsme se rozhodli zachovat. Na místě původní fasády k ulici vznikne betonová zeď zhruba stejných rozměrů, jejímž jediným otvorem bude vchod, kterým vstoupíme do malého dvorku. Z předprostoru uvidíme na krabici, jejíž obsah nám budiž prozatím utajen a vchod rodinného domu. Povrch obou objektů je jednotný. Tmavý dřevěný obklad z prken v rastru navazující na jizerské chalupy. 
 
Vchodem se dostáváme do předsíně, ze které je možné dostat se na toaletu a do úložných prostor. Už odsud lze přehlédnout celý obytný prostor. Pokračujeme-li dál, míjíme vchod do pokoje dcery. Dále už se před námi otevírá velký prostor obývacího pokoje a malé pracovny z obou stran vymezený velkými okny. Oknem vpravo je možné vidět do dvorku, který je obklopen a vymezen pokojem dcery, na protější straně křídlem s koupelnou a ložnicí rodičů. Po levé straně dominuje prostoru obývací platforma, snížená o zhruba tři stupně. Je tu prostor, v němž si lze vychutnat kávu, knihu, či strávit večer ve společnosti přátel. Z tohoto místa lze po schodech sestoupit dál do kuchyně s jídelnou, která se nachází v přízemí zahrady. Má do ní přímý přístup, takže lze v létě vyjít ven pro čerstvou bylinu.
 
A když půjde vše hladce, zjara začneme stavět.
 

 

Dům za zdí
Dům za zdí
Dům za zdí
Dům za zdí
Dům za zdí
Dům za zdí
Dům za zdí
Dům za zdí
Dům za zdí
Dům za zdí
Dům za zdí
Dům za zdí
Dům za zdí
Dům za zdí