Dům Nad oborou

Myslivci jsou dobří lidé
 
Navrhnout dům pro myslivce není žádná lehká výzva. Na myslivce je povětšinou pohlíženo jako na necity s flintou, co prosedí hodiny na posedech a střílí po všem, co se v lese pohne. Titulky novin prostupují zprávy o prostřelených nohách a opilých pobudech, kteří pod vlivem alkoholu za ranního rozbřesku prošpikují sousedova psa, který v šeru vypadal jako jelen. Nenechte se mýlit. Myslivci jsou dobří lidé.
 
Po čem myslivci touží
 
Myslivost je historicky zakódovaná v lidských genech jako odraz základních loveckých pudů. Zjednodušeně rozlišujeme dva lidské archetypy – lovce a sběrače. Sběrač má poměrně jednoduchý život. Systematickým hromaděním prostředků si postupně buduje kvalitní zázemí. Lovec, v našem případě myslivec, to má mnohem těžší. Hnán genetickou zátěží loveckých pudů nemá ani chvíli klidu. Jeho pudy ho ženou stále dopředu. Je to permanentní vlčí pocit. 
 
Trocha klidu neuškodí
 
Zadáním tohoto projektu byl rodinný dům pro jednoho z řádu myslivců a jeho sympatickou ženu. Od začátku jsme věděli, že musíme pro myslivce navrhnout takový dům, abychom mu co nejvíce ulehčili jeho těžký úděl, ochránili ho v dnešním uspěchaném světě sběračů.
 
Dům není žádný drobeček. Na délku měří 47 metrů a na šířku má 12 metrů. Figura domu se zanořuje do terénu a na konci domu je již střecha na úrovni rostlého terénu. Zapuštění domu nám umožnilo pracovat s intimitou jednotlivých míst a měnit charakter dílčích částí domu. Nad úroveň střechy přízemí vystupují hmoty ložnic a světlíku nad společenskou částí domu. Tvarosloví sedlových střech druhého patra připomíná, že jsme ještě stále na vesnici. A po čem tedy myslivec touží?
 
Dům má poměrně standardní program, ovšem zabalený do velkorysého balení. Kromě obytného prostoru s kuchyní, ložnice a dvou dětských pokojů je v domě navíc ještě hostinský pokoj s pracovnou, zimní zahrada a společenská část oddělená od domu venkovní terasou.
Obytný prostor prosvětluje vložený venkovní dvorek, který přináší světlo také do koupelny a ložnice.  Nechybí tu velký krb, vnášející do obytného prostoru atmosféru loveckých chat a poskytující přírodní teplo na zahřátí promrzlých nohou po ranní šoulačce. Myslivci toho moc nenamluví, mluví za ně jejich trofeje, a i na ty se v domě myslelo. Na stěnách je pro ně dostatek místa, stejně jako pro obrazy s přírodní a loveckou tématikou.
 
Do ložnice je to blízko. Někdy i na lovce přijde slabost a musí si na chvilku odskočit na šlofíka. Manželská ložnice je situována přímo na úrovni kuchyně, pár kroků od vlastní šatny a koupelny.
Podle hesla nerušit a nebýt rušen mají hosté a děti své místo o patro výše. Ratolesti budou moci utíkat rodičům po střeše, odkud je krásný výhled na nedaleké pahorky Českomoravské vrchoviny. 
Kuchyně má dostatečnou kapacitu za zbourání většího kňoura a na odležení masa je ve spíži opravdu dostatek místa. Zimní zahrada - spojnice mezi obytnou částí a společenskou částí domu – bude plná čerstvých bylinek připravených dodat tisíce vůní lahodným jelením biftečkům od paní domácí.
 
Společenská část domu je zázemím pro sešlosti a oslavy. V této části domu je umístěna sauna s bazénkem, vinný sklípek a společenská místnost. 
Samostatnou kapitolou domu jsou dvorky obklopující jednotlivé části domu. Umožňují pohodlný výstup na zahradu i z míst, která jsou pod úrovní terénu, chrání obyvatele před zraky sousedů  a také před silnými západními větry, které občas bičují pozemek.
 
Několik metrů od domu začíná myslivcova obora. Je v ní spousta nádherné zvěře. Tak  a teď už jen doufat, že dům bude brzy stát a že si majitelé tenhle posed jejich života pořádně užijí. Lovu zdar!
 

Dům Nad oborou
Dům Nad oborou
Dům Nad oborou
Dům Nad oborou
Dům Nad oborou
Dům Nad oborou
Dům Nad oborou
Dům Nad oborou
Dům Nad oborou
Dům Nad oborou
Dům Nad oborou
Dům Nad oborou
Dům Nad oborou
Dům Nad oborou
Dům Nad oborou
Dům Nad oborou
Dům Nad oborou